"Можливо, тому, що ми - естонці - ліниві люди, але ми хочемо отримувати максимально можливу кількість послуг, не виходячи з дому" - роповідав Арво Отт, директор Академії електронного врядування Естонії під час нашої конференції "Smart City: Розумне місто" у Вінниці. Адже 76% населення Естонії корисуються Інтернетом; у 2011 році 94% податкових декларацій громадян були подані в електронному вигляді; а 94% всіх банківських транзакцій проходять онлайн, що виводить Естонію на 1 місце в Інтернет-банкінгу. Завдяки усім своїм напрацюванням, у 2012 році Естонія посіла 24 місце зі 134 країн за індексом мережевої готовності (до речі, Україна в цьому рейтингу на 75 місці). Що саме дало можливість країні досягти такого результату:
- В Естонії більш ніж 700 громадських точок доступу в Інтернет, 51 на 100 000 чол.
- Видано більше ніж 1 100 000 ID-карт типу смарт-карт
- Засідання Уряду проводяться в безпаперовому форматі з використанням веб-документів з 2000 року
- Громадяни мають можливість брати участь у виборах онлайн - у 2011 році із дотриманням принципів чесного голосування так проголосувало 140'846 виборців (населення країни - 1,3 млн. осіб)
Головні принципи, які забезпечують успіх застосування електронних технологій у врядуванні в Естонії, такі:
- Орієнтація на громадянина (клієнта)
- Провідна роль приватного сектора
- Ефективний та прозорий державний сектор. е-Демократія та участь.
- Функціональна модель захисту персональних даних
- Заходи проти цифрової нерівності
- Нейтралітет щодо технологічних платформ.
Більше читайте у презентації Арво Отта (українською), або подивіться відеозапис його виступу на конференції тут.
Особливо цікавим видався учасникам та учасницям конференції досвід застосування електронних технологій для реформування сфери охорони здоров'я, що стосувався, зокрема, запровадження електронної медичної карти пацієнта, електронної реєстратури, електронних знімків, видачі електронних рецептів. Послухайте про це тут.
Про е-Естонію як модель можна почитати на веб-сайті Академії електронного врядування, який має також і російськомовну версію. Зокрема, тут описані проекти е-уряду, е-демократії, е-самоврядування, ІКТ в освіті, е-безпеки та м-управління. Публікації Академії рокажуть більш детально про те, яким чином досягнути такого успіху в електронному врядуванні як Естонія.
Олена Урсу, експерт із врядування та сталого розвитку, ПРООН/МПВСР