16-17 жовтня 2008, Київ: Більше 200 представників органів місцевого самоврядування та інших зацікавлених осіб зібралися на Форумі «Європейські орієнтири місцевого та регіонального розвитку», який було проведено зі статусом ХІІІ Всеукраїнських муніципальних слухань. Форум було організовано Фондом сприяння місцевому самоврядуванню України та Академією муніципального управління.
Форум проведено в рамках «Європейського тижня місцевої демократії», який є щорічною кампанією, започаткованою Радою Європи та Європейським Комітетом з питань місцевої і регіональної демократії 15 жовтня 2007 року (м. Валенсія, Іспанія). Метою «Європейського тижня місцевої демократії» є поширення інформації про місцеву демократію та просування ідеї демократичної участі на місцевому рівні за допомогою заходів, що організовуються на місцевому та національному рівнях в країнах-членах Ради Європи. В Україні, щорічні заходи присвячені Європейському тижню місцевої демократії були запроваджені Указом Президента України «Про Європейський тиждень місцевої демократії» від 27 вересня 2007 року № 922/2007. Фонд сприяння місцевому самоврядуванню України звернувся до ПРООН з проханням представити свої підходи та поділитися досвідом запровадження місцевого розвитку, орієнтованого на громаду, в співпраці з органами місцевого самоврядування по всій Україні.
У Форумі взяли участь посадовці високого рівня, такі як пан Василь Куйбіда, Міністр регіонального розвитку та будівництва України, пан Роман Безсмертний, заступник Глави Секретаріату Президента України, пан Оке Петерсон, представник Генерального секретаря Ради Європи з координації програм співробітництва в Україні, а також народні депутати України, представники уряду, громадських організацій та науковці. Під час Форуму, вони обговорили пріоритети вдосконалення системи місцевого самоврядування в Україні та Європі, інноваційні механізми розвитку місцевого самоврядування та розвиток регіональної демократії та міжрегіонального співробітництва тощо.
У роботі Форуму ПРООН представляли пані Оксана Реміга, Старший програмний менеджер ПРООН та пані Олена Урсу, виконуюча обов’язки менеджера МПВСР. Пані Оксана Реміга виступила з презентацією про Програми місцевого розвитку ПРООН і залучення місцевих громад до прийняття рішень на місцевому рівні для сприяння відповідним реформам на центральному рівні. Пані Реміга коротко представила досвід програм, що впроваджуються ПРООН, а саме «Муніципальної програми врядування та сталого розвитку», «Чорнобильської програми відродження та розвитку», «Програми розвитку та інтеграції Криму ПРООН» та проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».
«Проекти місцевого розвитку ПРООН запроваджують нові методи, такі як підхід за участі громади, які довели свою ефективність для ров’язання багатьох проблем місцевого розвитку. Створення та розвиток організацій громад вимагає збільшення масштабів діяльності проектів. В той же час, багато законодавчих, адміністративних та фінансових перешкод для встановлення реального самоврядування можуть бути усунені лише на центральному рівні», сказала Оксана Реміга.
Пані Реміга зупинилася на основних компонентах Програм місцевого розвитку ПРООН, які включають консультативну підтримку та лобіювання на центральному рівні, посилення місцевого самоврядування та участі громад в процесі прийняття рішень на місцевому рівні та розвиток громад. Програми місцевого розвитку можуть сприяти внесенню змін до законодавства та змін до існуючої адміністративної практики на центральному рівні через представлення найкращих практик в ініціативах із місцевого врядування на рівні громад, чітке визначення ролей та обов’язків кожного рівня управлення та сприяння реформі міжбюджетних відносин. Також, ці програми допомагають інституційно закріпити партнерство між місцевими громадами та органами місцевого самоврядування через тренінгові програми для державних службовців, залучення громади до процесу прийняття рішень. Компонент розвитку громади включає підтримку самоорганізації населення, розробку і проведення тренінгів для організацій громад, надання малих грантів на проекти громад та покращення середовища життя громадян.
Збірки матеріалів по результатах Форуму будуть опубліковані Фондом сприяння місцевому самоврядуванню України за підтримки ПРООН/МПВСР та інших міжнародних донорів, залучених до сфери місцевого самоврядування в Україні.
Для отримання більш детальної інформації звертайтесь, будь ласка, до Галини Гуленко, спеціаліста Програми з моніторингу та зовнішніх зв'язків, за те. +38 (044) 501 4203 або електронною поштою: galyna.gulenko@undp.org.ua.
.