Ялта (АР Крим), 3-5 липня: Національні партнери Муніципальної програми врядування та сталого розвитку, що впроваджується Програмою розвитку ООН планували новий підпроект в рамках співпраці з Швейцарською агенцією розвитку та співробітництва на 2010-2012 рр. Учасники та учасниці запропонували бачення майбутніх заходів Програми для підтримки місцевого самоврядування та реформи децентралізації в Україні.
Муніципальна програма врядування та сталого розвитку, що впроваджується ПРООН співпрацює з Швейцарською агенцією розвитку та співробітництва (ШАРС) з 2005 року. Перша фаза (2005-2006) реалізувалася як підпроект Програми «Створення умов демократичного врядування та розвитку на міських територіях». Досягненнями першої фази перевершили сподівання донорів та керівництва ПРООН. Програма залучила 8 нових міст-партнерів, підтримала реалізацію 33 проектів місцевих громад для сталого розвитку, організувала 3 обмінні візити «Схід-Захід» та провела багато тренінгів для лідерів громад та службовців органів місцевого самоврядування по урядуванню за участі громади для місцевого розвитку.
Друга фаза (2007-2009) спрямовувалась на зміцнення процесу децентралізованого муніципального управління через засвоєння містами-партнерами підходу за участі громади у Вінницькій області та АР Крим. Досягненнями другої фази стали залучення 6 нових міст-партнерів, підтримка 3 проектів місцевих громад, проведення 2 обмінних візитів «Схід-Захід», дослідження по міжмуніципальній співпраці та поширенню підходу за участі громади на національному рівні. Окрім цього, Програма сприяла політичному діалогу щодо залучення громади до процесу прийняття рішень на місцевому рівні та підтримці Проекту Закону «Про внесення зміні і доповнень до Закону України «Про орагани самоорганізації населення», який був зареєстрований для розгляду Парламентом.
Завданням семінару в Ялті було обмінятися баченням щодо майбутніх заходів Програми між представниками ШАРС, керівництвом ПРООН, мерами міст-партнерів та інших партнерів Програми.
Ключові досягнення ПРООН/МПВСР з точки зору донору представила Олена Литвиненко, Програмний менеджер ШАРС. Зокрема, вона відзначила досвід та практику соціальної мобілізації та розвитку громад, покращення якості соціальних та комунальних послуг на муніципальному рівні, запровадження ефективних, дієздатних та сталих механізмів співпраці між місцевою владою та громадами. Олена Литвиненко запропонувала зосереджуватися в процесі планування на консолідації та управлінні накопиченими знаннями, співпраці українських та швейцарських муніципалітетів та підтримці пакету реформ на національному рівні та посиленні ролі Національного форуму міст партнерів для цього завдання.
Виходячи з пріоритетів місцевого розвитку, міста-партнери наголосили на важливості підтримки заходів по енергозбереженню в бюджетній та комунальній сферах а також проведення інформаційно-просвітницької роботи з енергозбереження серед населення. Також, для місцевих партнерів є важливим подальше покращення надання послуг населенню. «Ми пропонуємо сприяти створенню Центрів надання адміністративних послуг як механізму децентралізації влади. Такі центри допоможуть спростити процедури надання адміністративних послуг, зменшити корупцію та збільшити задоволеність громадян якістю адміністративних послуг», сказав Богдан Білик, Начальник управління економічного та інтеграційного розвитку Івано-Франківської міської ради під час обговорення.
Навчання та вдосконалення навичок є важливою складовою участі громадян в місцевому розвитку і залишається пріоритетом для міст. В цьому контексті, Микола Боровець, Новоград-Волинський міський голова сказав: «Дуже важливим питанням є створення організацій громад (ОСББ, кооперативів, асоціацій). Але після офіційної реєстрації нових організацій, наступний і найважчий крок – навчити людей і допомогти їм організувати їх роботу ефективно. Тому необхідно підтримувати семінари, тренінги та обмін досвідом. Другою ключовою темою безумовно сьогодні є енергозбереження та мобілізація громади для здійснення заходів з енергозбереження. Ми бажаємо системно працювати в цій сфері, особливо в питаннях публічної роз’яснювальної роботи».
Однією з пропозицій, озвучених місцевими партнерами було створення регіональних центрів для передачі знань. Володимир Гаразд, Долинський міський голова та Головуючий національного форуму міст-партнерів сказав: «Абсолютно переконаний що напрямок роботи з підтримки ОСББ повинен бути продовжений, тому що ми представляємо індустріальні міста в яких більшість мешканців мешкає в багатоповерхових будинках. Так само важлива підтримка ОСББ для розробки фінансових моделей для дослідження можливостей залучення ресурсів для реноваційних заходів». Енергозбереження має бути пріоритетом на наступний період, тому що воно веде до охорони довкілля і зменшує видатки місцевих бюджетів. Ми пропонуємо створення регіональних центрів для передачі знань – площадки з енергоощадними технологіями, з навчанням та демонстрацію кращих практик».
Національні партнери Програми, серед яких Міністерство регіонального розвитку та будівництва України та Міністерство економіки АР Крим, також висловили бачення майбутнього курсу заходів Програми в Україні. Всі рекомендації мерів та партнерів програми будуть узагальнені та взяті до уваги при розробці нового програмного документу для нового етапу співпраці з ШАРС.
Для отримання детальнішої інформації звертайтесь, будь ласка, www.msdp.undp.org.uaдо Галини Гуленко, за тел. (+8044) 501 42 03 або електронною поштою: galyna.gulenko at undp.org.ua