Київ, 21 квітня: Більше 60 учасників та учасниць взяли участь в засіданні слухань Комітету Верховної Ради України з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва на тему «Нові підходи в розвитку депресивних регіонів України». Оксана Реміга, Старший програмний менеджер ПРООН представила результати програми місцевого розвитку та гарантування безпечного середовища для людського розвитку ПРООН.
Комітет Верховної Ради України з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва 21 квітня 2010 року організував засідання круглого столу на тему: "Нові підходи в розвитку депресивних регіонів України". В ході засідання розглянуто питання депресивних територій та організаційного забезпечення їх розвитку, сучасні державницькі підходи стимулювання сталого розвитку регіонів, взаємовідносини між державним та місцевими бюджетами щодо запровадження інструментів державної підтримки регіонів та інші.
Існує ряд механізмів для розв’язання проблем депресивних регіонів, тому потрібно оцінити, які з них можуть бути вдало застосовані в контексті України. Такими механізмами є розвиток малого і середнього бізнесу, публічно-приватне партнерство, проведення децентралізації і формування бюджету «знизу». Однією зі стратегій є соціальна мобілізація і створення Фонду розвитку депресивних територій, як інструменту залучення місцевого населення до процесу визначення пріоритетів розвитку, що налагоджує взаємодію і залучає фінансування від багатьох сторін. Описуючи типові стратегії, що застосовуються до депресивних регіонів в світі Наталія Королевська, голова Комітету з питань промислової і регуляторної політики і підприємництва зазначила: «Соціальна мобілізація дозволяє використовувати місцеві ресурси для стимулювання сталих форм розвитку регіону».
Для подолання депресивності територій, важливо, щоб регіони відігравали вагому роль, визначали пріоритети місцевого розвитку та могли фінансувати програми соціального розвитку. Оксана Реміга, Старший програмний менеджер ПРООН поділилася досвідом проектів місцевого розвитку ПРООН і звернула увагу на важливість перегляду міжбюджетних відносин для покращення регіональної політики. «При залученні інвестицій в регіони України для економічного розвитку важливо пам’ятати, що інвестори зацікавлені не лише в наявності природних ресурсів, інфраструктури і доріг, але й в соціальній інфраструктурі – якості закладів освіти та охорони здоров’я. Роль місцевих органів влади в цих питаннях є визначальною. Добра регіональна політика і економічний розвиток неможливі без перегляду міжбюджетних відносин і реформи місцевого самоврядування», - зазначила Оксана Реміга.
В засіданні комітету також взяла участь Ольга Палагіцька, Секретар Щолкінської міської ради, муніципальний координатор проекту ПРООН «Муніципальна програма врядування та сталого розвитку» в м. Щолікне. Ольга Палагіцька розповіла про Щолкінський індустріальний парк, що працює в місті з кінця 2008 року і висловила підтримку Проекту Закону України «Про індустріальні парки» (№3071 від 27.04.2009).
ПРООН/МПВСР була започаткована у 2004 р. із метою сприяння розвитку місцевого самоврядування у містах України задля покращення рівня якості життя мешканців міст за рахунок впровадження механізмів самодопомоги. Програма співпрацює із організаціями громад, освітніми установами, місцевими неурядовими організаціями та місцевими органами самоврядування 23 міст та 5 селищ міського типу України та іншими партнерами громадського та приватного секторів на місцевому рівні щодо впровадження відповідних механізмів для забезпечення сталого розвитку.
З 2004 р. було підтримано 232 проектів місцевих громад загальною вартістю 26.3 млн. грн. Більше інформації про діяльність проекту: http://msdp.undp.org.ua
Для отримання детальнішої інформації звертайтесь, будь ласка, до Галини Смірнової, спеціаліста з моніторингу та зовнішніх зв'язків за тел. (044) 2535068 або електронною поштою: galyna.smirnova at undp.org.ua