24-25 липня, Івано-Франківськ, Долина: Проект ПРООН організував ознайомчий візит для 24 мерів та інших представників органів місцевого самоврядування, відповідальних за прийняття рішень, зі східних / південних областей України для обміну успішними моделями, механізмами людського розвитку та досвідом широкого залучення громад до процесу прийняття рішень на місцевому рівні та покращення надання муніципальних послуг.
Оглядовий візит був організований ПРООН/МПВСР для обміну кращими практиками місцевого самоврядування між мерами та іншими представниками органів місцевого самоврядування, відповідальними за прийняття рішень, зі східних / південних областей України та прилеглих регіонів, включаючи міста Донецьк, Кіровське (Донецька область), Вишневе, Українка, Кагарлик, Ржищів (Київська область), Тульчин, Калинівка, Бершадь (Вінницька область), Суми, Полтава, Миколаїв, Чернігів, Луганськ, Херсон, Новоград-Волинський (Житомирська область), Рівне, Демидівка (Рівненська область), Броди (Львівська область) та Український інститут підприємництва (загалом, 24 учасники). Захід реалізовувався за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва для розбудови потенціалу державних службовців та посадовців на місцевому та обласному рівнях щодо покращення надання муніципальних послуг.
Ключовим завданням візиту було ознайомитися з основними принципами підходу місцевого розвитку, орієнтованого на громаду, який застосовується в м. Івано-Франківськ (з населенням близько 238000 осіб) та Долина (з населенням близько 20000 осіб) в партнерстві з ПРООН/ МПВСР. Метою також було переконати учасників у тому, що підхід може бути успішно застосований у процесі прийняття рішень на місцевому рівні в будь-якому органі місцевого самоврядування – як в обласному центрі, так і в маленькому містечку обласного чи районного значення.
У зустрічі в м. Івано-Франківськ взяли участь Віктор Анушкевичус, Івано-Франківський міський голова, та Богдан Білик, муніципальний координатор проекту. Протягом зустрічі, Віктор Анушкевичус представив досвід міста щодо покращення інфраструктури медичних установ за допомогою залучення іноземних інвестицій через механізм лізингу, а також заходи по підвищенню рівня корпоративної соціальної відповідальності компаній міста. Мер розповів, що місто активно застосовує інструменти приватно-державного партнерства для розв’язання різних проблем місцевого розвитку. Пан Анушкевичус наголосив на важливості «Стратегічного плану розвитку міста та прилеглих сіл» для успішної розробки та реалізації політики на місцевому рівні і визначив два найважливіші елементи реформи житлово-комунального господарства.
«Муніципальна програма врядування та сталого розвитку, що впроваджується Програмою розвитку ООН, допомогла місту Івано-Франківськ мобілізувати місцеві громади та залучити їх до реалізації різних проектів в житлово-комунальному господарстві та сфері освіти. Ми переконані, що організована діяльність громад є першим важливим елементом успішної реформи житлово-комунального господарства. Другим елементом є формування конкуренції на ринку комунальних послуг. Найголовніше, ми завжди стежимо за тим, аби наші економічні досягнення не наносили шкоди довкіллю, що є головним принципом сталого місцевого розвитку. На мою думку, саме через активну роботу громад на підтримку зусиль органів місцевого самоврядування, Івано-Франківськ став першим містом в Україні, яке отримало Прапор Європи в квітні цього року», сказав Віктор Анушкевичус.
Також Богдан Білик, начальник управління економічного та інтеграційного розвитку Івано-Франківської міської ради, представив «Концепцію енергозбереження в м. Івано-Франківськ», метою якої є досягнення незалежності енергетичного сектору міста за допомогою запровадження енергозберігаючих технологій з активним застосуванням економічних методів впливу на споживання енергії, тренінгів для персоналу та освітніх кампаній для населення. Богдан Білик розповів про успішний досвід м. Івано-Франківськ в роздільному зборі та переробці сміття, а також про методи підвищення громадської свідомості та просвіти населення щодо важливості роздільного збору та переробки сміття.
Івано-Франківськ став партнером Програми і створив муніципальний відділ підтримки для реалізації заходів Програми на місцевому рівні в травні 2004 року. Зі збільшенням заходів Програми по місту, відділ виріс до Ресурсного центру зі сталого розвитку в червні 2004, який зараз є успішним у підтримці ініціатив місцевої громади для сталого розвитку. На рівні міста було створено 106 органів самоорганізації населення, їх асоціацію та мережу шкіл, якими впроваджено 86 проектів загальною вартістю 11,8 мільйонів гривень.
Пізніше учасники оглядового візиту переїхали до міста Долина (Івано-Франківська область), яке створило ефективну модель НУО «Центр підтримки та розвитку реформ», розробило і втілює концепцію створення та підтримки функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, завдяки якій було створено 14 ОСББ і ведеться постійна підтримка їх діяльності. Також, місто працює над створенням Фонду розвитку громади для розв’язання нагальних місцевих проблем.
Володимир Гаразд, Долинський міський голова, та Олександр Кізима, Голова НУО «Центр підтримки та розвитку реформ», головували на зустрічі в Долині. Мер поділився досвідом створення Фонду соціального та економічного розвитку, створеного на основі внесків інвесторів, що займаються будівництвом або виробництвом в м. Долина. Міський голова порекомендував забезпечувати енергоефективність у будівлях шляхом скорочення втрат тепла в приміщеннях, перш ніж встановлювати потужне спеціальне обладнання, і наголосив на важливості створення спеціалізованого відділу енегроменеджменту або залученні експерта в маленьких містах. Для розповсюдження практик та поширення їх застосування в багатьох містах України, місто стало членом Асоціації енергоефективних міст України.
«Міста України можуть скористатися досвідом міст Івано-Франківськ та Долина за багатьма напрямками муніципального управління. Незалежно від розміру та статусу міста, має бути розроблений «Стратегічний план сталого розвитку міста» – мери обох міст, які ми відвідали, наголосили на важливості цієї роботи. Разом із Генеральним планом забудови та визначенням меж міста, це створює необхідну основу для майбутнього розвитку міста. Також важливо збільшити активність місцевого населення. Розроблення і впровадження Муніципальної програми врядування та сталого розвитку, що впроваджується Програмою розвитку ООН, і підхід, який вона пропону, є важливим для залучення громади та третього сектора для вирішення проблем їх власного розвитку», сказав Олександр Орленко, Директор Українського інституту підприємництва, учасник візиту.
«Збільшення зацікавленості населення є важливим для всіх напрямків місцевого розвитку – реформи житлово-комунального сектору, розвитку туризму та інших. Жоден гарний проект не може бути реалізований без людей. Тому дуже важливо встановити постійний зв'язок на рівні місцевих відділів підтримки ініціатив громади, що діють в різних містах, для обміну досвідом та спільної розробки ефективних стратегій надання муніципальних послуг»,– підсумував Валерій Весняний, Тульчинський міський голова, учасник візиту.
Для отримання більш детальної інформації, просимо звертатись до п. Галини ГУЛЕНКО, спеціаліста Програми з питань моніторингу та зовнішніх зв’язків, за телефоном +38 (044) 501 4203, 537 2293 або електронною поштою: galyna.gulenko@undp.org.ua.