Київ, 25 вересня: 196 учасників міжнародної конференції «Якість питної води: нові підходи та шляхи вирішення» зібралися обговорити концептуальні принципи забезпечення населення України якісною питною водою та роль державної та місцевої влад у цьому процесі.
Конференція була організована Міністерством з питань житлового-комунального господарства України та Національною академією наук України за підтримки Муніципальної програми врядування та сталого розвитку (МПВСР), що впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні.
Стратегічний план роботи Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, розроблений в 2008 році вказує, що 66% підприємств централізованого водопостачання надають питну воду, що не відповідає вимогам існуючих державних стандартів, а 20% підприємств водопостачання працюють на основі тимчасових дозволів. Середній рівень втрат води в мережах становить 39%, а обладнання підприємств централізованого водопостачання і каналізаційних систем зношені на 62%.
В Україні існує 1200 населених пунктів (у яких проживають понад 800 тис. осіб), в яких заборонено пити місцеву воду через природні або техногенні причини, або через відсутність місцевих джерел водопостачання. Багато населених пунктів у сільській місцевості, особливо в АР Крим, зовсім не мають доступу до централізованого водопостачання.
Олексій Кучеренко, Міністр з питань житлово-комунального господарства України, зазначив, що в Україні виробляється 300-350 літрів води на душу населення, в той час як людина потребує лише 3 літри питної води. Вживання низькоякісної води впливає значною мірою на відставання України від розвинутих країн за середньою тривалістю життя та на високий рівень смертності.
«Надання якісної питної води населенню через очищення всього обсягу води, що подається населенню через централізовану систему є неможливим з технічної точки зору і дуже важким з економічної точки зору. Україні не вистачає фінансових ресурсів для забезпечення очищення всього обсягу води для використання домогосподарствами до рівня стандартів якісної питної води. Ми маємо перейти до концептуально нової моделі, яка дозволить нам надавати високоякісну питну воду, необхідну для фізіологічних потреб людей, із запровадженням додаткового очищення в місцях споживання води», сказав Олексій Кучеренко учасникам конференції.
Оксана Реміга, Старший програмний менеджер ПРООН в Україні, вказала, що хоча послуги централізованого водопостачання доступні практично в усіх містах та 88% населених пунктів, лише 23% населених пунктів в сільській місцевості мають доступ до системи водопостачання в Україні. Окрім цього, послуги водовідведення доступні 94% жителів міст, 50% жителів селищ міського типу та лише 3% жителів населених пунктів в сільській місцевості. Пані Реміга сказала, що системи водопостачання в Україні є надзвичайно зношеними, а 10% систем водовідведення перебувають в стані найбільшого зношення.
Оксана Реміга також послалася на доповідь, підготовлену за підтримки ООН, яка стверджує, що Україна потерпає від забруднення стічних каналізаційних вод. Це особливо стосується міських населених пунктів вздовж басейну Дніпра. Все це погіршує санітарно-гігієнічну ситуацію в цілому регіоні. Не лише поверхневі води, а й питна вода мають низьку якість та містять значну кількість забрудників.
«Питна вода залишається величезною проблемою для України. Світові лідери підписали Декларацію тисячоліття в 2000 році, визнаючи що доступ до безпечної води є одним з ключових елементів Цілей розвитку тисячоліття в усьому світі. Україна є однією з країн з обмеженими водними ресурсами, тому в Україні визнають сучасні загрози, які заявлені в Декларації.
У результаті, Міністерство економіки поставило ціль до 2015 року досягти збільшення на 12% частки населення, яке має доступ до якісної питної води в сільській та міській місцевостях. Відомо, що кожна копійка, витрачена на постачання безпечної питної води, приносить збільшену в вісім разів користь завдяки збільшенню продуктивності та зменшенню витрат на поліпшення здоров’я», сказала Оксана Реміга.
Вона нагадала учасникам, що коли Україна підписала Декларацію тисячоліття, вона не лише визнала існуючі проблеми в сфері людського розвитку в країні, але й пообіцяла взяти повну відповідальність за перспективи людського розвитку і гарантувати, щоб українці жили в безпечному в усіх відношеннях середовищі.
Секції конференції були присвячені концептуальним основам надання якісної питної води в Україні, водним ресурсам України як джерелам питної води та способам і інноваційним технологіям забезпечення питною водою. У ході тематичних дискусій учасники оцінили статус водних ресурсів в країні і перспективи забезпечення доступу людей до води як важливого фактору в сприянні людському розвитку.
Окрім цього, доповідачі обговорили концептуальні підходи до централізованого та децентралізованого водопостачання та обмінялися досвідом надання доступу до якісної питної води. В ході обговорення ролей органів державної та місцевої влади в забезпеченні населення якісною питною водою, представники програм місцевого розвитку ПРООН поділилися своїм досвідом з учасниками.
Зокрема, Енвер Салієв, Перший заступник Міністра житлово-комунального господарства АР Крим, зробив презентацію на тему «Децентралізація управління систем водопостачання і покращення якості питної води в сільській місцевості Автономної Республіки Крим», де описав досвід, отриманий від участі в Програмі розвитку та інтеграції Криму ПРООН. Також, Юрій Гержов, Вознесенський міський голова, презентував концепцію «Забезпечення якісною питною водою сучасного міста (на прикладі міста Вознесенськ Миколаївської області)», в якій було розглянуто питання стратегії міста у сфері розвитку водопостачання та водовідведення, а також зосередився на реальних досягненнях в розв’язанні пріоритетних проблем окремих громад, отриманих в рамках Муніципальної програми врядування та сталого розвитку ПРООН.
«У місті Вознесенськ ми використали підхід залучення громад для розв’язання різних проблем місцевого розвитку, і в багатьох випадках громади визначали проблеми, пов’язані з водопостачанням та водовідведенням, як найбільш пріоритетні. Децентралізований підхід до місцевого управління і подальше втілення проектів, пов’язаних з водою, допомогли нам розв’язати реальні проблеми, з якими стикаються наші місцеві громади. Серед таких проблем постачання якісної питної води учням місцевих загальноосвітніх шкіл та облаштування належної системи водовідведення на вулицях нашого міста. Окрім цього, ми розробили чітку місцеву політику в цій галузі», - сказав Юрій Гержов.
Результати та висновки, висловлені та зафіксовані в ході панельних дискусій, будуть використані для розробки Міністерством рекомендацій для покращення системи водопостачання в Україні.
В конференції взяли участь голови обласних та районних рад, міські голови та інші представники органів місцевого самоврядування. ПРООН/МПВСР підтримала конференцію для розповсюдження досвіду та уроків, отриманих в програмах ПРООН щодо місцевого розвитку, зокрема збільшення доступу людей до якісної питної води через залучення громад до процесу прийняття рішень на місцевому рівні. Зміцнення потенціалу місцевих посадовців щодо окреслених питань відповідає умовам «Грантової угоди» між ПРООН та Канадською агенцією міжнародного розвитку, яку було підписано в березні 2008 року.
Для отримання більш детальної інформації звертайтесь, будь ласка, до Галини Гуленко, спеціаліста Програми з моніторингу та зовнішніх зв'язків, за те. +38 (044) 501 4203 або електронною поштою: galyna.gulenko@undp.org.ua.